Yurt dışında üniversite eğitimi birçok öğrencinin hayalidir. Ancak yurt dışında üniversite eğitimi öğrencilerin ve ailelerin bütçesini zorlayacak düzeyde olduğu biliniyor. İngiltere’de yıllık 15.000 İngiliz Sterlini, Amerika/Kanada’da ise yıllık 15.000 – 20.000 Dolardan başlayan yıllık eğitim ücretleri ile karşılaştırınca aşağıdaki ülkeler hem ekonomik hem de oldukça kaliteli seçenekler sunuyor.

Avrupa’da Düşük Ücretli Eğitim Veren Ülkeler

1. Çekya

Çekya’da lisans öğreniminin süresi 3 yıldır. Çekya’da devlet üniversitelerinde Çekçe eğitim ücretsizdir. Türkiye’de lisansınızı eğer Türkçe okuduysanız ve Prag’da master yapmak istiyorsanız gözünüz korkmasın. Yeterli İngilizceniz yoksa ilk önce hazırlık programlarına katılabilirsiniz ve 1 sene boyunca yoğun bir şekilde İngilizce eğitimi görüyorsunuz. Ardından üniversitenin yapmış olduğu sınavla lisans veya yüksek lisans bölümüne geçmeye hak kazanıyorsunuz. Bu hazırlık eğitiminde İngilizce ya da Çekçe derslerin haricinde üniversitenin düzenleyeceği sınav için de bir sınav hazırlığı vermektedir. Çekya’nın para birimi olan CZK, kullanmalarından dolayı yaşam ücretleri diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında çok daha uygun.

Üniversite öğrencileri için konaklama dahil aylık yaşam masrafları 400-450 € civarındadır. Ekonomik olması ve kaliteli eğitim sunması sebebiyle yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Master programlarında eğitim kadroları oldukça ileri seviyede. Hemen hemen her üniversitelerde İngilizce eğitim görebilme avantajının yanı sıra bütün akademisyenler de çoğunlukla çok iyi derecede İngilizce bilmektedirler.
Çekya’da üniversite eğitimi bittikten sonra uzun dönem oturum izni ile aralıksız olarak ülkede 5 sene yaşadıktan sonra daimi ikamet için başvuruda bulunma hakkı tanınıyor. Daimi ikametinizi aldıktan 5 yıl sonra ise Çek vatandaşlığı için müracaatta bulunulabiliyor.

2. Macaristan

Orta Avrupa’nın yüksek standartlı üniversitelerini içinde barındıran bir Avrupa Birliği ülkesidir. Türklerin son 500 yıllık tarihinde yakın ilişkiler geliştirdiği bir ülke olması sebebiyle Macaristan, Türkiyeli öğrencilere karşı hoşgörü ve ilgisi, sizin bu ülkeye daha çabuk adapte olmanızı sağlayacaktır.

Macaristan, aradığınız bölümü rahatlıkla bulabileceğiniz kadar çok farklı alan seçeneği sunan bir ülkedir. Schengen ülkelerinde serbest dolaşma hakkı olan Macaristan’da yaşam masrafları, hemen hemen Türkiye’de şehir dışında okuma masrafları kadardır diyebiliriz. Bu şehirler aynı zamanda kozmopolit bir yapıya ve öğrenci dostu bir yaşam tarzına sahiptir. Oturum kartı ile gelen Avrupa’da serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Macaristan’da üniversite eğitimi ve konaklama oldukça uygundur. Aylık yurt ücretleri ortalama 250 € civarındadır. Bu fiyata diğer ülkelerde sadece 2 hafta konaklayabileceğinizi hatırlatırız.

3. Polonya

Avrupa’nın diğer ülkelerine serbest dolaşımı olan bir diğer ülke Polonya’dır. Eğer Polonya’da öğrenciyseniz çok ekonomik fiyatlarda Avrupa turları yapabilirsiniz. Bu arada Türk pasaportuna sahip öğrenciler Polonya’da üniversite sınavına ihtiyaç duymadan istedikleri bölümde eğitim görebiliyorlar. Polonya’nın YÖK ve AB tanınırlığı olan çok sayıda üniversitesi mevcuttur.

Polonya Avrupa’nın en genç nüfusa sahip olan ülkelerinden birisidir. Üniversite eğitimi almak isteyenlerin en çok tercih ettiği lokasyonlardan birisidir. Polonya’da üniversite eğitimi uygun fiyatlı, kalitelidir. Ayrıca Polonya’dan diğer ülkelere geçiş de kolaydırPolonya’da eğitim ücretleri yıllık 1.500 ile 4.500 € arasında değişmektedir. Öğrenim ücretinin yanında, aynı zamanda Polonya’nın diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun yaşam maliyetlerine sahip olması da bir diğer avantaj. Ayrıca Türkiye’deki durumun tersine, Polonya’da özel okulların ücretleri, devlet okullarının ücretlerinden daha uygun fiyatlıdır. Eğer İngilizce bilmiyorsanız bazı üniversitelerde verilen 1 yıllık İingilizce hazırlık programlarına katılabilirsiniz, 1 sene boyunca yoğun bir şekilde İngilizce görüyorsunuz. Polonya’da 1 yıllık İngilizce hazırlık eğitimi fiyatı 2.000 ile 3.500 € arasında değişiyor.

Kaynak: Edumag