Strazburg’da toplanan AP Genel Kurulu, Sivil Özgürlükler Komitesi tarafından Eylül 2016’da onaylanan ve eksikliklerin tamamlanması amacıyla onayı ertelenen tasarıyı oyladı. Yeni tasarıya göre Avrupa Parlamentosu Sivil Haklar, Hukuk ve İçişleri Konular (LIBE) Komitesi, Kosova vatandaşları için, AB ülkelerine vize serbestisini onayladı.

Kosova Vatandaşları İçin Vize Serbestisi 30 Oyla Onaylandı

LIBE Komitesi’nde yapılan oylamada, 10 ret ve 2 çekimser oya karşılık 30 oyla Kosova vatandaşlarına vize serbestisi kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu Kosova Raportörü Tanja Fajon, Kosovalılar’ın Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz girebilmeyi hak ettiğini, Kosovalıların vize serbestisi koşullarını karşılamak için uzun ve zorlu bir süreçten geçtiğini vurguladı.

Oylama sonrasında, Avrupa Parlamentosu ve Liberalleşme ile ilgili kurumlararası anlaşma konseyi konuyla ilgili görevlendirildi.  Karar, AB Komisyonu tarafından detaylı incelendikten sonra yürürlüğe girecek.

AB kurallarına göre, vizesiz seyahat kolaylığından faydalanabilecek Kosova vatandaşlarının biyometrik pasaport sahibi olmaları şartı bulunuyor.

Kosova, AB ülkelerine vizesiz geçiş hakkı bulunmayan son Balkan ülkesiydi. 2012’de başlayan görüşmelerde Kosova yönetiminden 95 kriteri yerine getirmesi talep edilmiş, AB Komisyonu geçen ay tüm kriterlerin yerine getirildiği sonucuna vararak vize serbestisi için AP ve AB Konseyi onay süreçlerinin başlanması konusunda yeşil ışık yakmıştı.

AB, Karadağ, Makedonya ve Sırbistan’a 2009’da, Bosna-Hersek ve Arnavutluk vatandaşlarına ise 2010’da 90 gün boyunca AB ülkelerine vizesiz seyahat hakkı tanımıştı. 90 günlük vize serbestisi ile Balkan ülkelerin vatandaşları, ticari, turistik veya aile, akraba, arkadaş ziyareti gibi sebeplerle seyahat edebilme hakkı tanınmıştı.

Kaynak: Milliyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here