Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Reform Eylem Grubu (REG) Toplantısı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği (AB) Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda siyasi reform sürecinin tüm boyutlarıyla ele alındığı kaydedildi. Toplantının ardından açıklama yapan Bakanlar, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Toplantıda yayınlanan bildirgede, “Türkiye, AB’ye üyelik hedefi doğrultusunda önümüzdeki dönemde çalışmalarına kararlılıkla devam edecektir” açıklaması yapıldı.

Çavuşoğlu’nun konuşmasından satırbaşları;

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB’nin vize serbestisi konusunda yedi kriterin olduğunu, AB standartlarına uyumlu, biyometrik pasaportların Nisan itibariyle basılmasıyla ile birlikte altı kritere düştüğünü açıkladı. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, önümüzdeki süreçte Avrupa Konseyi ile daha yakın ilişkiler içine girileceğini, Gümrük birliği müzakerelerinin yeniden başlatılması ile ilgili çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Gül’ün konuşmasından satırbaşları;

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargıda hedef süre uygulamasının pilot uygulamalarını pazartesi günü başlatılacağınız, uygulamanın 1 Ocak itibariyle hayata geçirileceğini, yargı reformu strateji belgesinin güncelleneceğini, önümüzdeki dönemin yargıya güvenin hızlanacağı ve yargıya güvenin artacağı bir dönem olacağını bildirdi.

Albayrak’ın konuşmasından satırbaşları;

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarından biri olan cari açığı azaltmak için çalışmalarına devam ettiklerini, geçtiğimiz yılın dış ticaret açığına kıyasla %33 civarında gerileme kaydedildiği, kamuda başlatılan tasarrufla birlikte iyileşme görüldüğünü vurguladı.

Soylu’nun konuşmasında satırbaşları;

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, REG Toplantısı’nın ülkenin reform iradesini teyit ettiğini, Türkiye’nin AB hedeflerini yerine getirmeye çalışırken bir yandan da terörle ödün vermeden mücadele etmeyi sürdüklerini açıkladı. Soylu sözlerine sınır güvenliği konusunda önemli adımlar atıldığını, hem uyuşturucu hem de organize suçlarla mücadeleye de olanca hızıyla devam ettiklerini vurguladı.Bildirgede vize serbestisi yol haritası kapsamında kalan yükümlülüklerle ilgili programın şubat ayında AB Komisyonuna iletildiğini, ikinci nesil pasaportların 2 Nisan’da basılmaya başlanmasıyla yedi yükümlülüğün altıya düştüğü, bundan sonraki süreçte vize serbestisine ilişkin siyasi engellerle karşılaşmamanın beklendiğinin altı çizildi.

Siyasi Reformlar Olanca Hızıyla Hayata Geçiriliyor

Bildiride ek olarak AB’ye üyelik hedefi doğrultusunda önümüzdeki dönemde uyum süreciyle ilgili çalışmalarına kararlılıkla devam edileceğini ve ülkenin siyasi reformlar hususunda her geçen gün çıtayı daha yukarıya çeken ve geleceğin inşasında demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının korunmasını esas alan bir duruş sergileneceği belirtildi. Reformların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Avrupa Birliği’nin norm ve müktesebatının da dikkate alınmasına devam edileceği vurgulandı.

Siyasi reform önerilerinin hazırlanması ve uygulamaya konulması süreçlerinde aktif rol oynayan REG toplantılarının ilki, 8 Kasım 2014, ikincisi 20 Şubat 2015 ve üçüncüsü 11 Aralık 2015 tarihlerinde gerçekleştirilmişti.

Bir sonraki Reform Eylem Grubu (REG) toplantısının Adalet Bakanlığının ev sahipliğinde 11 Aralık 2018 tarihinde, Ankara’da gerçekleştirileceği bildirildi.

Kaynak: Sputnik Türkiye

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here