Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi Eurostat’ın verilerine göre Bulgaristan, 286 avro ile asgari işçi ücreti en düşük olan Avrupa Birliği ülkesidir. Bazı Avrupa Birliği ülkelerinde asgari işçi ücreti uygulanmamaktadır. Şu anda sadece 22 AB ülkesinde asgari ücret uygulanmaktadır. Dokuz AB ülkesinde aylık asgari ücretler 400 ile 600 avro arasında değişmektedir. Örneğin Macaristan’da asgari ücret 418 avro iken Çekya’da 519 avro, Slovakya’da ise 520 avrodur. Verilere göre asgari ücret Portekiz’de 676 avro, Yunanistan’da 684 avro,  İspanya’da ise 1.050 avrodur.

Bazı AB ülkelerinde belirli bir asgari işçi ücreti uygulanmamaktadır, ancak asgari saatlik ücret uygulanmaktadır. Örneğin, Almanya, İrlanda, Fransa, Malta ve başka AB ülkelerinde böyledir. Fransa’da asgari ücret 1.498 avrodur. 1 Ocak 2017 itibariyle Almanya’da asgari saatlik ücret 8,84 avrodur. Asgari işçi ücreti, 2.049 avro ile en yüksek olan AB ülkesi ise Lüksemburg’dur.

Bulgaristan’da iş sahipleri asgari işçi ücretinin belirlenmesine ilişkin mekanizmanın tamamen değiştirilmesini istiyorlar. Bulgaristan’da asgari işçi ücreti hükümet tarafından alınan idari bir kararla belirleniyor ve şu anda Ocak ayından itibaren 560 levadır.

Kaynak: Kırcaali Haber