Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) girişimleri ile Diyarbakır ve çevre illerine hizmet sunacak Vize Merkezi’nin kurulması kararlaştırıldı.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Türkiye’nin en büyük dış ticaret pazarının AB ülkeleri olduğunu söyledi. Bunun doğal sonucu olarak yoğun bir ticari ve turistik seyahat trafiğinin yaşandığına dikkat çeken Kaya, “Doğu ve Güneydoğu illerinde vize almak için Gaziantep ve Ankara illerinde bulunan vize merkezlerine başvuru yapılıyor. Karşılıklı ticaret ve turistik geziler nedeni ile de vize alma ihtiyacı her geçen gün artıyor. Diyarbakır, Batman, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Hakkâri, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van illerinden vize hizmeti almak için Gaziantep ve Ankara merkezli vize merkezlerine başvuru yapılıyor. Diyarbakır ilinde vize merkezi kurulması ve Diyarbakır çevresindeki illere daha yakın mesafede vize hizmetleri sunmak için birçok ülkeye seyahat vizesi düzenleme yetkisi olan VFS Global şirketinin stratejik ortağı Gateway Yönetim Kurulu Başkanı ile görüşmeler tamamlandı. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasu’nın sağlayacağı hizmet alanında vize başvuru merkezi açılması için gerekli tüm destekleri sunmaya hazır olduğumuzu kendilerine ilettik. Görüşmelerimiz olumlu olarak neticelendi. Bu vesileyle başta bu girişimlerde bize destek veren eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, Diyarbakır Valimiz ve Gateway Managemant ve VFS Global yöneticilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Avrupa ülkelerine yapılan seyahatler için vize hizmeti verecek Vize Merkezi’nin açılması hususunda görüşlerini dile getiren Gateway Management Yönetim Kurulu Başkanı Halis Ali Çakmak ise, turizm ve iş seyahatlerinin alabildiğine önem kazandığı günümüzde insanların en büyük ihtiyaçlarının en kısa sürede vize alabilmek olduğunu söyledi.

Çakmak, Türkiye’nin en büyük ticaret pazarı ve vatandaşlarının en çok yaşadıkları ülkeler Avrupa ülkeleridir. Dolayısıyla en çok vize taleplerini de bu ülkeler için almaktayız. Bizler vatandaşlarımızın seyahatlerinin daha seri ve  planladıkları tarihte gerçekleştirebilmeleri için hizmet sunulacağını belirtti.  Çakmak sözlerine “birçok batı ilinde Vize Merkezi bulunmaktadır. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın bölge halkına hizmet verilmesini kolaylaştırıcı talep ve destekleri ile Diyarbakır’a da bir vize başvuru merkezi açmayı planlıyoruz. Bu şekilde bölge halkının hizmete erişimini büyük ölçüde kolaylaştırmış olacağız. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasının hizmet alanını ve gerekli altyapıyı sağlamasından büyük bir memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek isterim” diye devam etti.

Kaynak: İHA