Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı ile büyükelçilerimizin en kısa sürede atanacağını söyledi.

Türkiye ve Hollanda’nın karşılıklı büyükelçi atayacağı açıklaması yapıldı. Çavuşoğlu Konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hollandalı mevkidaşım Stef Blok ile Viyana’da görüştük. İlişkilerimizi normalleştirme kararımız çerçevesinde büyükelçilerimizi en kısa sürede atamaya karar verdik” ibaresini kullandı.

Çavuşoğlu, mevkidaşı Stef Blok’un ekim ayı başında Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunacağını söyledi.

Hollanda, 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu döneminde, ülkedeki Türk vatandaşlarıyla bir araya gelerek konuşma yapmayı planlayan Çavuşoğlu’nun uçağına verilen iniş iznini iptal etmişti. Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da 11 Mart 2017’de Rotterdam’daki Türk Konsolosluğu’na girişine izin vermeyen Hollandalı yetkililer, Kaya’nın korumalarını gözaltına almış ve kendisini polis eskortuyla Almanya’ya gitmeye zorlamıştı.

Gelişmeler üzerine Türkiye, ülke dışında bulunan Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi’nin dönmemesini istemişti. İki ülke, diplomatik temsilini karşılıklı olarak maslahatgüzar düzeyinde yürütüyordu.

Kaynak: Birgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here