Türkiye Romanya Büyükelçisi Gabriel Catalin Şopanda’nın ev sahipliği ile ve Romanya’nın Ankara Büyükelçiliği ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin ortak çabası ile gerçekleşen 28 kadın sanatçının seramik, resim, grafik, heykel ve fotoğraf çalışmalarından oluşan “Kadın ve Sanat: Türk-Romanya Kültürel Etkileşimleri” sergisinin açılış töreni Ankara Romanya Büyükelçiliği’nde gerçekleştirildi.

Serginin açılışına, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ile birlikte çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi de katıldı. Romen kültüründe de kullanılan sanatsal motiflerin yer aldığı sergide, komşu ve dost iki ülke Türkiye ile Romanya’nın kadın sanatçılarını ön plana çıkardı.
Romanya’nın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı çerçevesinde, ‘’8 Mart Dünya Kadınlar Günü’’ vesilesiyle düzenlenen etkinlikte, 28 kadın sanatçının seramik, resim, grafik, heykel ve fotoğraf eserleri sergilendi. Sergide yer alan eserlerin tamamının dünya kadınlarına atfedildi.

Kaynak: DG