Suudi Arabistan Hac ve Umre vizesinin kapsamı genişletildi

Suudi Arabistan Hac ve Umre vizesinin kapsamının genişletildiğini bildirildi. Suudi Arabistan Devleti daha önceden belirtilmesi durumunda Umre için ülkeye seyahat edenler vize süresince diğer şehirleri ziyaret etme hakkı verecek.

Suudi Arabistan, 2030 yılı hedefi kapsamında turizm sektörünü canlandırma çalışmaları için bu sene yeni bir uygulamaya gidiyor. Hac ve Umre Bakanlığı Müşteşarı Abdulaziz Vezzan, yaptığı açıklamada bu sene Umre ziyareti için gelenlerin 30 günlük vize süresince diğer şehirleri de ziyaret etme hakkına sahip olacaklarını söyledi.

Vezzan, Medine ve Mekke ziyaretleri için verilen sürenin 15 gün olduğunu ve geri kalan 15 günde ise isteyen kişilerin turistik yerleri gezebileceğini, Umre firmalarının ülkeye gelmeden önce ek bir süre talep etmeleri durumunda bu sürenin uzatılabileceğini ifade etti.

Umre ziyareti için Suudi Arabistan’a seyahat edenlerin sayısının geçen hafta bini aştığı, son 4 gün içerisinde de 25 bin Umre vizesinin verildiğini söyleyen Vezzan, bu yıl Şevval ayının btimine kadar Umre için 8 milyon 500 bin kişinin ülkeye seyahat etmelerini beklediklerini, bu rakamın geçen yıl 7 milyon seviyesinde kaldığını belirtti.

Hac ve Umre Bakan Yardımcısı Abdulfettah Meşat, bu yıl Umre ziyareti için ülkeye gelenlerin vizesinin sadece Mekke ve Medine ile kısıtlı olmayacağını belirtti. Umre ziyareti için gelen kişilerin ülkeye giriş yapmadan önce turistik bir programa katılmaları durumunda Mekke ve Medine dışında kalan kentler ile tarihi ve turistik yerleri ziyaret etmesine izin verileceğini belirten Meşat, 30 günlük Umre vizesinin genellikle 15 günün Umre’de geçirildiğini, geri kalan sürenin turistik amaçlarla kullanılabileceğini belirtti.

Suudi Arabistan Umre ve Hac Vizesi

Suudi Arabistan’a Hac ya da Umre ziyareti yapmak isteyen T.C. Türk vatandaşlarının Hac ve Umre vizesi almaları gereklidir.  Suudi Arabistan Umre vizesinin 30 gün geçerliliği bulunmaktadır. Umre ziyaretine belirli bir tarihte gidilme şartı olmayıp sayı olarak da bir sınırlaması yoktur. Umre ziyareti sırasında Kabe ziyaret edilir, Müslüman vatandaşlar dini vazifelerini yerine getirmiş olurlar. 45 yaşın altında olan kadınlar 1.derece yakınları olmadan Suudi Arabistan’a giriş yapamazlar. Sadece eş ya da baba eşliğinde ülkeye girebilir, Umre ziyaretinde bulunabilirler.

0 – 8 yaş arası çocuklar yanlarında birinci dereceden akrabası olsa dahi annesiz kesinlikle Umreye gidemezler. 18 – 45 yaş aralığındaki yalnız bayanlar yanlarında birinci dereceden akrabası olmadan Suudi Arabistan kanunlarına göre umre vizesi verilmemektedir.

Babası, kayınpederi, 18 yaşın üstünde erkek kardeşi, öz amcası veya öz dayısı ile gidebilirler. 9 – 18 yaş arası anne ve babası ile gitmeyecek olan çocuklar için yanlarında birinci dereceden akrabası olmadan Suudi Arabistan kanunlarına göre umre vizesi verilmemektedir. Bu kişiler için Noterden yaptırılacak olan Muvafakatname-Taahhütname ve her fert için ayrı ayrı nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneklerinin asılları gerekmektedir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here