Azerbaycan vizesi
Azerbaycan vizesi 1 Eylül'de kalkıyor.

Türk vatandaşlarına Azerbaycan vizesi kalkıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarına uygulanan Azerbaycan vizesinin 1 Eylül’de kalkacağını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda  “Cenap Cumhurbaşkanı (İlham) Aliyev’in Sayın Cumhurbaşkanımıza geçen hafta ilettiği üzere Azerbaycan vizesi 1 Eylül’den itibaren vizeyi kaldırıyor. ‘Bir millet iki devlete’ yakışan oldu!” ifadesini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim ile çekilmiş fotoğrafını paylaştı. Ayrıca Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na hitaben yazılan mektuba da yer verdi.

Azerbaycan vizesi kalkıyor

Bakanlıktan paylaşılan mektupta şu ifadeler kullanıldı;

“Halklarımız arasında genel tarihi kültürel köklere, dostluk, kardeşlik ve dayanışmaya dayalı Azerbaycan ve Türkiye ilişkileri bugün en yüksek düzeydedir. Tüm alanlarda başarıyla gelişmektedir.

Karşılıklı anlaşma ve beraberlik esasında kurulan ilişkilerimiz ülkelerimiz arasında vize alanında iş birliğinin ele alınmasını ve halklarımızın serbest yer değiştirmesinin sağlanmasını zorunlu kılmıştır.

Azerbaycan’ı 30 güne kadar ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti’nin geçerli ulusal pasaportuna sahip olan vatandaşları için 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren  Azerbaycan vize talebi karşılıklı şekilde iptal ediliyor.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bu açıklamasının ardından Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

“BİR MİLLET İKİ DEVLET”

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ulusal lider Haydar Aliyev’in “bir millet, iki devlet” sözlerine uygun en üst düzeyde olduğu ifade edildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarıyla ikili ilişkilerin başarıyla geliştiğine işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık, ülkelerimiz arasında vize alanında iş birliğinin ele alınmasını ve halklarımızın serbest dolaşımının sağlanmasını zorunlu kılmıştır. Bu açıdan, Azerbaycan’ı 30 güne kadar ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti’nin geçerli ulusal pasaportuna sahip vatandaşları için 1 Eylül’den itibaren vize talebi karşılıklı şekilde iptal ediliyor.”

KARDEŞLİK VE DOSTLUK İLİŞKİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNE KATKI SAĞLANACAK

Açıklamada, Azerbaycan’da 30 günden fazla kalmak isteyen Türk vatandaşlarının statüsünün, Azerbaycan’ın ilgili yasalarıyla düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, Türkiye’nin Azerbaycan vatandaşlarına 30 güne kadar vize muafiyeti uyguladığı hatırlatıldı. Azerbaycan’ın kararının iki ülke arasındaki kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağı yinelendi.