Maddi imkanı olanlar “Altın Vize” programı kapsamında Yunanistan, İspanya gibi ülkelerden gayrimenkul satın alarak AB Oturumu elde ediyor. Belli bir miktar birikimi olmayanların ise ilk tercihi İngiltere’de iş kurma vizesi olarak bilinen Ankara Anlaşma’sı oluyor. Bu nedenle İngiltere son yıllarda Türkiye vatandaşlarının en çok tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. 2014-2017 yılları arasında 12 bin 700 vatandaşının müracaatı olumlu sonuçlandı. Ancak Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının planlandığı Mart 2019’dan sonra Ankara Anlaşması’nın sona ermesi bekleniyor. Bu nedenle yurt dışında iş kurma arayışları olanlar dikkatini AB ülkelerindeki yeni çalışma ve oturum imkanlarına yönelmiş durumda.

Yatırım ve danışmanlık firmaları daha çok kazanç sağladıkları için gayrimenkul satışı içeren Altın Vize’ye yoğunlaştığından Altın Oturum programı henüz tamamen keşfedilmiş değil. Altın Vize”den sonra Türk vatandaşlarına Avrupa’da “Altın Oturum” İmkanı tanıyan Golden Residency olarak bilinen program ile maaşı dışında aylık olarak 1.200 € geliri veya 50 bin € birikimi olan Türk vatandaşlarının başta İspanya, Portekiz, Yunanistan olmak üzere AB ülkelerinde oturum hakkı kazanabildiği anlaşıldı. Son bir senede 5-10 kadar Türk vatandaşının Yunanistan’da, 10 kişinin ise Portekiz’de altın oturum programına başvuru yaptığı ortaya çıktı.

Başvuru Şartları Altın Vize’den Daha Avantajlı

Gayrimenkul satın alınması veya belirli miktarda yatırım karşılığına sağlanan Altın Vize’ye (Golden Visa) göre Altın Oturum Pogramı koşul ve kazanımları oldukça farklı. Altın Vize için değeri en az 250 bin ile 500 bin € arasında değişen fiyatlarla bir gayrimenkul almanın zorunlu olduğu biliniyor. Ancak, Altın Oturum Programı’nda çok daha düşük maliyetlerle yatırım yaparak, hatta herhangi bir yatırım yapmadan oturum izni almak mümkün.
Başvuru için bir kamu kurumu veya iş yerinde çalışarak elde edilen gelir kabul edilmiyor ancak emekli maaşı, kira geliri, faiz geliri, borsa geliri ve şirket kar payı gelirleri kabul ediliyor.

Altın Oturum programında, kalıcı oturum ve/veya vatandaşlık başvurusunda bulunmak mümkün. Ancak başvuru için ülkede yaşama süreci değişiyor. Bu programda Portekiz’de 5 sene, İspanya’da 10 sene ve Yunanistan’da ise 12 sene içerisinde vatandaşlık başvurusunda bulunmak mümkün.

AB Göçmenlik Hukuku Uzmanı Tamer Ulay Altın Oturum Programı’nı şöyle anlatıyor: “Ülkesine, başvuran kişinin özelliklerine ve başvuru amaçlarına göre Golden Residency (Altın Oturum) programının başvuru koşulları farklılık gösterebiliyor. Ancak en önemli şartlardan olan maddi yeterlilik şartı her ülkede mevcut. Bir başka ifade ile, maaş dışında aylık en az 1200 € garanti gelir olması ya da minimum 50 bin € nakit birikime sahip olunması veya (iş kuracaklar için) yapılacak işin gereklerini yerine getirecek kadar sermayeye ve bilgi birikimine veya eğitime sahip olunmasının temel şart olduğu biliniyor.”

Altın Vize’ye Programına göre bu programın bazı dezavantajları bulunuyor. Altın Vize’de oturum izni alındıktan sonra ülkede yaşama zorunluluğu bulunmazken Altın Oturum’da yılda 4 ay ile 6 ay arasında yaşama zorunluluğu şart koşuluyor. Altın Oturum Programı, oturum izni alınacak ülkede yaşamayı düşünen veya en azından senenin 4 ile 6 ayını altın oturum aldığı ülkede geçirmeyi düşünenler için ideal bir seçenek.”

Kaynak: Time Türk