Bulgaristan’dan Schengen vizesi kararı

Bulgaristan’dan Schengen vizesi kararı. Schengen ülkelerine giriş yasağı olan kişilerin, 1 Ağustos 2018 tarihinden geçerli olmak üzere Bulgaristan’a girişlerine izin verilmeceği bildirildi.
Bulgaristan Ulusal Televizyonunun haberine istinaden, Avrupa Birliği Schengen Bilgi Sistemine üye olan Bulgaristan’daki sınır görevli polisinin Schengen Bilgi Sisteminin getirmiş olduğu sorumlukları koşulsuz olarak uygulayacağı bildirildi.

Bu duruma istinaden Bulgaristan’a giriş engeli, Schengen Bilgi Sisteminde Schengen ülkelerine giriş ve ikamet yasağı olduğu görülen kişilere uygulanacağı belirtildiği.
Bununla birlikte Bulgaristan’da bulunan fakat ikamet izni olmayan yabancı uyruklu kişilerin ülkeden sınır edileceği bildirildi. Bulgaristan, komşusu Romanya ile 2007 senesinde Avrupa Birliği’ne üye olmuştu fakat her iki ülkde de Schengen bölgesine katılabilmek için Avrupa Birliği’nden onay beklemekte.

Bulgaristan ve Romanya’nın 2007 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmalarıyla üye sayısı 28’e ulaşmıştı. Bu iki ülkenin 1 Ocak 2007 yılındaki üyeliğe kabul edilmeleri ile Avrupa Birliği’nin beşinci genişlemesi yapılmıştır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here