Dünyanın gündemine oturan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman sessizliğini bozarken, ABD Başkanı Donald Trump ise nihai sorumlunun Prens Selman olduğunu söyledi.

Çarşamba günü Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yaşanan tüm gelişmeler:

“Kaşıkçı olayı Suudi Arabistan ile Türkiye’nin arasını açamayacak”
Kaşıkçı’nın öldürülmesinden bu yana ilk kez kamuya açık şekilde konuşan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman olayın arkasındaki tüm şahısların cezalandırılacağını söyledi.

Olayın Türkiye ve Suudi Arabistan’ın arasını açmayacağını belirten veliaht prens, cinayetin aydınlatılması için Türk ve Suudi makamların iş birliği içinde olduğunu ifade etti.

Trump: Kaşıkçı cinayetinin nihai sorumlusu Prens Selman
ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinde nihai sorumluluğun Suudi Arabistan’ın fiili lideri olarak veliaht Prens Muhammed bin Selman’da olduğunu söyledi.

Amerikalı lider, Kaşıkçı cinayeti ile ilgili Suudi Arabistan’a ilk kez bu kadar sert ifadeler kullandı.

Erdoğan ve Prens Selman telefon görüşmesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın talebi üzerine gerçekleşen görüşmede, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin bütün yönleriyle aydınlatılması için ortak çaba harcanması hususu ve bu çerçevede atılması gereken adımlar ele alındı.

Konsolosluğa ait aracın ormanda keşif yaptığı ortaya çıktı
Kaşıkçı cinayetinden bir gün önce Suui Konsolosluğuna ait diplomatik plakalı bir araçla Belgrad Ormanı’nda keşif yapıldığı ortaya çıkarken, bir başka minibüsle de konsolosluk bahçe kapısının denendiği görüntülere ulaşıldı.

Anadolu Ajansı’nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı ilk haberinde, polislerin özellikle konsolosluk bahçesindeki kuyuda arama yapmak istediği ancak konsolosluk tarafından arama için izin verilmediği belirtilmişti.

Yeni iddia: Cemal Kaşıkçı’yı Türkiye’de gizli bir yerde iki gün tutmak istemişler
Suudi istihbaratının İstanbul’a gönderdiği 15 kişilik ekibin gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı Türkiye’de iki günlüğüne gizli bir evde tutmayı ve ülkeye dönmek için ikna etmeyi planladığı iddia edildi.

ABD Kaşıkçı cinayetiyle bağlantılı Suudi yetkililerin vizelerini iptal edecek
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümüyle bağlantılı Suudi yetkililerin vizelerinin iptal edileceğini, vize yasağı ve diğer yaptırımlar uygulanacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert de Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olduğunu tespit ettikleri 21 kişinin var olan vizelerinin iptal edileceğini ve yeni vize almalarının da engelleneceğini duyurdu.

Fransa: Kanıtlanırsa yaptırım uygularız
Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin, “Olayın açıklığa kavuşması, bunun bizim istihbarat birimlerimizce onaylanması ve Suudi Arabistan’ın sorumluluğunun ortaya çıkması durumunda, sadece silah satışıyla sınırlı kalmayacak şekilde yaptırım kararı alacağız.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here