Rusya ile Türkiye arasındaki iş vizesi Ekim ayında kalkıyor

Rusya ile Türkiye arasındaki iş vizesi Ekim ayında kalkıyor.  Uzun süredir Rusya ve Türkiye arasında yürütülmekte olan vizesiz seyahat için görüşmelerde sona yaklaşılıyor. Yürürlüğe girmesi planlanan vizesiz seyahatin ilk aşaması Ekim ayında gerçekleşecek.

Bu duruma istinaden iş amaçlı seyahatler vizesiz olarak gerçekleştirilebilecek.
Rusya ile Türkiye arasındaki vizesiz seyahat görüşmelerinde sona geliniyor. İş amaçlı seyahatlerde, ziyaret esnasında iki ülke vatandaşlarından vize şartı aranmayacağı bildirildi.

Rusya Devleti Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgeniy İvanov beli kategorideki yer alan vatandaşlar için vize prosedürünün kolaylaşmasına dair Rusya ile Türkiye arasındaki görüşmelerin Ekim’de Moskova’da gerçekleştirileceğini ifade etti.

Rusya ve Türkiye Dışişleri Bakanlarının görüşmesi sonucunda hususi (yeşil) pasaport sahipleri ve tır şoförleri gibi belli kategoride yer alan vatandaşlar için vize rejiminin kolaylaştırılması için gereken anlaşmaların yapılabilmesi için bir mekanizmanın oluşturulması kararı alındı.

Rusya Dışişleri Bakanı İvanov, “vize rejimi dahil müzakereler yürütülüyor. Bütün bunlar konsolosluk istişareleri kapsamında yapılıyor. Yakın zamanda, yanlış hatırlamıyorsam ekim ayında belirtilen konuların ele alınacağı yeni bir konsolosluk istişarelerinin yapılması planlanıyor.” dedi.

Rusya’nın ilk olarak planladığı belli kategorideki seyahatlerin vizesiz olarak yapılmasına istinaden Ankara Rusya ile vizelerin tamamen kaldırılmasını amaçlıyor.

İvanov’un belirttiklerine göre söz konusu süreçte hizmet pasaportuyla seyahatlerle ilgili belli ilerlemeler var. İvavnov, “Çalışmalar kesilmedi, devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya Vizesi Muafiyeti

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan karşılıklı iki ülke arasındaki 30 günü aşmayan seyahatler için vize muafiyetini öngören anlaşma 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olmak şartıyla Rusya tarafından sona erdirilip Rusya, umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize uygulama kararı aldı. Rusya’nın Türk vatandaşlarına vize uygulaması devam etmekte olup Rusya vizesi kalkmamıştır. Sadece diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günlük süreyi aşmamak şartıyla Rusya vizesinden muaftır.
Bununla birlikte, Rusya Devleti FIFA Dünya Kupası için Rusya’ya seyahat edenlere yıl sonuna kadar Rusya’ya girişte vize istenmediğini bildirmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin FIFA Dünya kupası maçlarını izlemek için Rusya’ya gelen kişilere bu yılın sonuna kadar Rusya’ya girişlerinde vize istenmediğini bildirmişti.
Rusya Devleti, Dünya Kupası maçlarını izlemek için bilet alan yabancı ülke vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmıştı. Maçları izlemek için Rusya’ya gelen kişiler Fan ID ismi verilen bir kimlik kartı almış ve bu kimlikle birlikte Rusya’ya giriş ve çıkışlarında pasaport ve vize beyan etme zorunlulukları kalmamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here