sri lanka vize ücreti kaldırıldı
sri lanka vize ücreti kaldırıldı

Sri Lanka vize ücretleri kalkıyor. Sri Lanka Hükümeti Nisan ayında düzenlenen terör saldırısının ardından ülkeyi ziyaret eden turist sayısının önemli miktarda düşmesi üzerine turizmi teşvik etme amaçlı olarak vize ücretlerini kaldırma kararı aldı.

Sri Lanka’da Yabancı Turist Sayısı Yüzde 45 Düştü

Sri Lanka’da Nisan ayında düzenlenen terör saldırısı turizme darbe vurdu. Ülkedeki yabancı turist sayısı yüzde 45 düştü.

Sri Lanka Turizm Bakanı John Amaratunga, 01.08.2019 tarihi itibariyle tatil ya da iş amaçlı Sri Lanka’yı ziyaret eden aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yaklaşık 50 ülke vatandaşından bir aylık turist vizesi için başvuru ücreti alınmayacağını belirtti.

Amaratunga, kararın deneme amaçlı 6 aylığına alındığının altını çizdi. Sri Lanka’ya seyahat etmek isteyenler ücretsiz vize başvurularını online olarak yapabiliyorlar. Ülkeye varıldığında havalimanından da kapı vizesi alınabiliyor.

Vize Ücretinin Kaldırılması Kararı Ülkeyi 24 Milyon Dolar Zarara Uğratacak

İstatistiklere göre, geçen temmuz ayına göre bu yılın aynı ayında yaklaşık yüzde 45 turist kaybı yaşandı. Önceden Güney Asya ülkeleri vatandaşları için 20 dolar, diğer yabancı turistler için de 35 dolar vize ücreti talep ediliyordu. Sri Lanka vize ücretleri turizmde yaşanan gerilemeye önlem amaçlı olarak kaldırıldı.

Türk Vatandaşları Da Ücretsiz Sri Lanka Vizesi Alabilecek

Yeni karar ile birlikte Türk vatandaşları da ücretsiz Sri Lanka vizesi alabilecek. Umuma Mahsus, Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye Pasaport hamilleri de vize ücretlerini ödeyip kapıda veya online başvuru sistemi üzerinden (www.eta.gov.lk) vizelerini alıyordu.

Sri Lanka’ya vizesiz giriş yapılamıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde ücretsiz Sri Lanka vizelerini online portal üzerinden veya ülke giriş kapılarından temin edebilecek.