Türk Vatandaşı olmak kolaylaşıyor

Yabancı uyruklu kişilerin Türk vatandaşlığı almak için yerine getirilmesi gereken mali ve yatırım kriterlerinin düşürüldüğü bildirildi.
Resmi Gazete’de yer alan Türk vatandaşlığı yasasının uygulanmasına istinaden yönetmelikte değişiklik yapan yönetmelikle, yabancı uyruklu kişilerin Türk vatandaşlığını kazanabilmek için karşılamaları gereken en az sabit sermaye yatırımı 2 milyon dolardan 500,000 dolara düşürüldü.

Tapu kayıtlarına 3 yıl satılmama şerhi koyularak Türkiye’de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar 1 milyon dolardan 250,000 dolara, belirli miktar mevduatı 3 yıl süreyle Türk bankalarında tutma şartı ya da devlet borçlanma araçlarının alımı suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı 3 milyon dolardan 500,000 dolara indirildi.

Bununla birlikte gayrimenkul yatırım fonu katılma payı ya da girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı almak suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı 1.5 milyon dolardan 500,000 dolara düşürüldü.

İstihdam oluşturma yoluyla Türk vatandaşlığı kazanılabilmesi için öngörülen istihdam miktarı sınırı ise 100 kişiden 50 kişiye düşürüldü.  Yatırım çeşitleri arasında belirtilen süreyi tamamlamak amacıyla geçişkenliğin mümkün olabileceği belirtildi.

Yönetmeliğe istinaden bu parasal değerlerin belirlenmesinde Merkez Bankasının efektif satış kurunun yanı sıra çapraz döviz kuru da esas alınacak.

Vatandaşlık kazanma başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinden oluşan komisyon kurulabilecek.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here