Reuters’ın haberine göre Vietnam Devlet Başkanı Tran Dai Quang, 61 yaşında hayatını kaybetti. Yerel medyaya yansıyan haberlerde, 2016 yılında devlet başkanlığı görevine başlayan Quang’ın, Hanoi’deki bir askeri hastanede yerel saatle 10.00 sularında hayatını kaybettiği bildirildi.

Son dönemlerde sağlık durumu ağırlaşan Quang’ın, Vietnam’ın dışında Japonya’da da tedavi gördüğünü belirten hastane yetkilileri Quang’ın rahatsızlığının detayları hakkında bilgi vermedi. Quang, son bir yıldır rahatsızlığından dolayı medyada yer almıyordu. Devlet başkanının en son Vietnam Komünist Parti’nin bir Politbüro toplantısında ve Çinli bir delege için verilen resepsiyonda halkın karşısına çıktığı belirtildi.

Vietnam’da başbakan ve Komünist Parti Başkanı ile birlikte ülkeyi yöneten Quang’ın pozisyonu daha sembolik bir anlama sahip olsa da istihbarattan Komünist Parti’ye yönelik iç ve dış tehditlerin engellenmesine birçok önlemlerin alınmasına vesile olmuştu.

Quang, Nisan 2016’da devlet başkanlığı görevine başlamış ve öncesinde hükümette farklı pozisyonlarda görev yapmıştı.  Quang’ın yerine Komünist Parti Başkan Yardımcısı Dang Thi Ngoc Thinh, Ulusal Meclis yeni bir devlet başkanı seçene kadar görevlendirildi.

Tran Dai Quang Kimdir?

12 Ekim 1956 Vietnam’ın Ninh Bình doğumlu Quang, çiftçi bir ailenin çocuğu. 1972 yılında People’s Police Okulu’na katıldı. 1972’den 1975’e kadar School of Foreign Languages Department of Cultural Affairs okulunda öğrenim gördü.

Quang, 2000–2006 yılları arasında partisinin Genel Sekreter Yardımcılığı görevini üstlendi. 2011 yılında başladığı Kamu Güvenlik Bakanlığı görevi 2016 yılında sona erdi. Quang 2 Nisan 2016 tarihinde oyların yüzde 91’ini alarak Vietnam Devlet Başkanı seçilmişti.

61 yaşında hayatını kaybeden Quang, Nisan 2016 tarihinden bu yana devlet başkanlığı görevini yürütüyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here