david-satterfield
david-satterfield

ABD Senatosu Amerika‘nın Ankara Büyükelçisi olarak atanmasını onadı. David Satterfield ismini Senato’ya Donald Trump önermişti. Türkiye-ABD ilişkilerinde Washington’un Ankara’da maslahatgüzar seviyesinde temsil dönemi sonlanıyor.

Önceki büyükelçi John Bass’ın görevi Ekim 2017’de sona ermişti. Bu zamana kadar Ankara büyükelçiliği görevi için isim belirlenmemişti. Başkan Donald Trump, 16 Şubat’ta Satterfield ismini Ankara Büyükelçiliği için önermişti. ABD Senatosu 28 Haziran tarihinde Satterfield ’in büyükelçilik görevini onayladığını duyurdu.

Amerika Ankara Büyükelçiliği Twitter hesabından yapılan açıklama ise şu şekilde oldu “Size harika bir haberimiz var! Dün gece ABD Senatosu, Büyükelçi David Satterfield’ın ABD’nin Ankara Büyükelçiliği görevini onayladı. Yakın bir gelecekte kendisini karşılamak için sabırsızlanıyoruz. Bizi izlemeye devam edin!”

Satterfield S-400 alımı konusunda sözleri dikkat çekmişti

Satterfield 11-12 Nisan tarihlerinde Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda kendisine yöneltilen soruları cevaplamıştı. ABD-Türkiye ilişkilerinde zorlu bir dönem yaşandığının altını çizerek özellikle Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma füze alımına karşı görev yapacağı yönünde mesajları dikkat çekmişti.

Komisyondaki ifadesinde Satterfield, “Türkiye S-400 alarak F-35 programındaki rolünü tehlikeye attı. ABD Ankara Büyükelçiliğimi onaylandığı takdirde Türkiye’nin doğru tercihi yapması için çalışmalarda bulunacağının altını çizmişti.

Bununla birlikte Satterfield, Amerika Senatosu’nda Türkiye’de yargılanan ABD vatandaşları ve konsolosluk personeli konularını yakından takip edeceğini vurgulamıştı.

David Satterfield Kimdir?

Orta Doğu konusunda uzman Satterfield 2017’den beri Amerika’nın yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Vekili olarak görev yapıyordu. David Satterfield, daha önce de ABD Dışişleri Bakanı’nın Libya özel danışmanı, Kahire Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, Bağdat Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı görevlerinde bulunmuştu. Satterfield 1998-2001 arası ABD’nin Libya’daki büyükelçisiydi. Bununla birlikte Cidde, Tunus, Cezayir, Şam ve Bağdat’ta görev yaptı. Satterfield ana dilinin dışında Arapça, Fransızca ve İtalyanca biliyor.