yunanistan izmir başkonsolosu Argyro Papoulia
yunanistan izmir başkonsolosu Argyro Papoulia

Yunanistan Devleti İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia, Çeşme’de yazlık ev tapusu olanlara vize kolaylığı sağlanacağını belirtti. Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papolia; eşi Nikos Stefanou Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü’yü ziyaret etti.
İzmir Başkonsolosu Papoulia, ziyaret esnasında bir önceki dönemin İzmir, Çeşme Belediye Başkanlığı görevini yürütmüş olan Muhittin Dalgıç ile çok iyi ilişkiler kurabildiklerini söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Dalgıç bizim iyi bir dostumuz. Öyle de kalmaya devam edecek.

Yeni Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ile de iyi ilişkiler kuracağımıza inanıyorum. Kendisinin fikirleri çok hoşumuza gitti. Sayın Oran’dan, Çeşme’de 75 bin civarında yazlık ev olduğunu öğrendik. Yazlık evlerin sahiplerinin yüzde 65’inin İzmirli olduğunu söyledi. Çeşme’de yazlık ev satın almış olanlara, vize konusunda yardımcı olabileceğimizi söyledik. Vizede onlara kolaylık gösterebilmemiz için evin sahibi olması gerekiyor. Çeşme’deki evi ikinci adres olarak da göstermiş olabilir. Başka illerde evi olanlar, Çeşme’de de tapulu yazlık evi varsa, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odasındaki vize bölümüne gelerek vize başvurusunda bulunabilecekler” diye açıkladı.

“Uzun Süreli Vize Vermeye Çalışıyoruz”

Turizmin iki ülkenin halklarını birbirine daha çok yaklaştırdığını ve yaklaştırmaya devam edeceğini vurgulayan başkonsolos, Yunanistan Başkonsolosluğunun politikasının Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkileri sıcak tutmak olduğunun altını çizdi. Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerini belirte başkonsolos Türk vatandaşlarına olabildiğince uzun süreli vize vermeye çalıştıklarını belirtti.

İzmir Yunan Başkonsolosu Papoulia, yapılan söyleşinin ardından İzmir, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sayın Köfüncü’ye Yunanistan’ın kültürel zenginliklerini tanıtan kitaplar hediye etti.