Türkiye’nin 23 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaştığı Çin, İzmir Başkonsolosluğunu geçici olarak kapatma kararı aldı. Çin İzmir Başkonsolosluğunun kapatılacağı kararı, Çin’in Ankara Büyükelçiliği internet sitesinden duyuruldu. 28 Şubat 2019 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu hizmet vermeyi durdurdu. Çin’in İzmir Başkonsolosluğu’nun eski görev bölgesi ile ilgili konsolosluk işleri Çin Ankara Büyükelçiliği’nce yürütülecek.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2015 yılı Eylül ayında açtığı İzmir Çin Başkonsolosluğu’nun vize verme sürecine girmesini bekleyen İzmir iş dünyasından çeşitli isimler, konsolosluğun kapatılma kararından büyük üzüntü duyduklarını belirttiler.

Özgener: “Çin’in İzmir Başkonsolosluğunu kapatmayın”

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi yaptıkları ortak açıklamayla, “Çin’in İzmir Başkonsolosluğunu kapatmayın” çağrısında bulundu.

Yorgancılar: “Çin’in İzmir diplomatik temsiliyetinin devamını talep ediyoruz”

2018 Ekim Ayı’nda Çin İzmir Başkonsolosu Zengxian Liu’ya gerçekleştirdikleri ziyareti hatırlatan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar ise, “Ziyaretimizde, Çin Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında 23 milyar dolarlık ticaret hacminin, yaklaşık 850 milyon dolarının İzmir’den yapılıyor oluşunu değerlendirmiş ve söz konusu hacmin yeterli olmadığı konusunda hemfikir olmuştuk.

Çin ticaret heyetlerinin İzmir’e yönlendirilmesini istediğimizi aktarmış, kurulum çalışmaları hızla devam eden Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için Çin’li yatırımcıları davet etmiş, işbirliği olanaklarımızı güçlendirecek projelere ilişkin olumlu temaslarda bulunmuştuk. Sayın Konsolosumuz İzmir’de 2 firmanın kömür santrali ve madencilik sektöründe başarılı birer yatırım faaliyeti gösteriyor ve Çin’li yatırımcılar için son derece önemli bir model oluşundan söz ederken, daha yoğun bir işbirliği içine gireceğimizi ifade etmişti. Kurumlararası diyalogla çok daha ileri seviyelere taşımayı arzu ettiğimiz işbirliğinin, İzmir Başkonsolosluğu’nun kapatma kararıyla, iş yapma heyecanı ve kolaylaştırıcı uygulamaları sekteye uğrayacağını düşünüyor ve çok önemsediğimiz Çin’in İzmir’imizdeki Konsolosluk temsiliyetinin devamını talep ediyoruz”dedi.