herro mustafa amerika
herro mustafa bulgaristan büyükelçiliğine atandı

ABD başkanı Donald Trump yönetimindeki yeni büyükelçi atamaları hususunda kamuoyuyla paylaştığı listede Erbil doğumlu bir Kürt olan Herro Mustafa dikkat çekmişti. 1999 yılından bu yana Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapan 46 yaşındaki Herro Mustafa’nın, resmi olarak Bulgaristan’a Büyükelçi olarak ataması gerçekleşti. Kürt Asıllı Herro Mustafa Amerika’nın Bulgaristan Büyükelçisi oldu.

Aslen Erbilli olan ve Dakota’da yaşayan Mustafa, Kürtçe ile birlikte iyi düzeyde İngilizce, Arapça, Rusça, Farsça, Yunanca, Hintçe ve Portekizce biliyor.

ABD Hükümeti Adına Önemli Görevler Üstlendi

Mustafa 2009-2011 arasında dönemin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın danışmanlığını yapmıştı. Orta Doğu, Orta ve Güney Asya sorumlu danışman görevini yürütmüştü. Ayrıca ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nde de İsrail/Filistin, İran ve Ürdün üzerine görevler üstlenmişti.

ABD’nin başlaattığı ve İran ile 5+1 ülkeleri arasında gerçekleşen nükleer müzakereleri yakından izleme imkanı da buldu.

ABD Tarihinde Bir İlk

Ailesi siyasi sığınmacı olan Erbil’de doğup 1 yaşındayken ABD’nin Kuzey Dakota eyaletine taşınan Mustafa, ABD’nin en prestijli okulları arasında görülen Georgetown ve Princeton üniversitelerinde okudu.

2016 yılında ABD’nin Portekiz Büyükelçiliği’nde görev alan ve Hindistan’da Yeni Delhi Büyükelçiliği’nde de danışmanlık görevini yürüten Mustafa’nın Bulgaristan’a büyükelçi olarak atanması Amerikan tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de İstanbul Belediye Başkanlığı seçimine sayılı günler kaldı. Kürt vatandaşlarımız yine seçim öncesi Türkiye siyasetinin gündemindeyken ABD tarihinde bir ilk gerçekleşti. Kürt kökenli bir Amerikan vatandaşı olan Mustafa, Bulgaristan ABD Büyükelçisi olarak atandı.