Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Paraguaylı mevkidaşı Luis Alberto Castiglioni ile Paraguay’ın Ankara Büyükelçiliğinin açılışını yaptı. Paraguay Dışişleri Bakanı Luis Alberto Castiglioni’nin büyükelçiliğin açılması konusunda eylül ayında söz verdiğini söyleyen Çavuşoğlu, mevkidaşına bu sözünü tuttuğu için teşekkür etti.

Asuncion’da geçen yıl Türkiye büyükelçiliğini açtıklarını ve büyükelçiliğin faaliyete geçtiğini hatırlatan Çavuşoğlu, Asuncion’a 2 sene önce yapılan ziyaretten bu yana karşılıklı ilişkileri geliştirmek için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Çavuşoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı Abdo, göreve geldiğinden bu yana bu çabalarımızı daha da yoğunlaştırdık. Cumhurbaşkanımızın aralık ayında Paraguay’ı ziyaret etmesi bu kararlılığımızın bir göstergesi.” dedi.

Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde 17 Temsilciliğimiz Var

Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde Türkiye’nin biri başkonsolosluk olmak üzere 17 temsilciliğinin olduğunu hatırlatan Mevlüt Çavuşoğlu, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Paraguay’ın Ankara Büyükelçiliğine, bakanlık ve devletimizin tüm kurumları olarak elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Tıpkı Latin Amerika bölgesindeki ülkelerin Ankara’daki büyükelçilerine olduğu gibi kapılarımız her zaman sizlere sonuna kadar açık olacaktır. Bu anlamda büyükelçilerimize de anlamlı görevler düşmektedir. Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde biri başkonsolosluk olmak üzere 17 temsilciliğimiz var. Önümüzdeki süreçte bu sayıyı artırmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Aynı şekilde o bölgedeki ülkelerin de Ankara’daki büyükelçilik sayısının arttığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Önümüzdeki süreçte Latin Amerika ve Karayipler açılımını artık ortaklık politikasına dönüştürmek için gerekli adımları birlikte atacağız.”

Önümüzdeki süreçte de Paraguay Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Maria Abdo Benitez’i Türkiye’de ağırlamaktan büyük bir onur duyacaklarını dile getiren Çavuşoğlu, en kısa zamanda Paraguay’ın başkenti Asuncion’da mevkidaşını ziyaret ederek her düzeyde ilişkileri karşılıklı ziyaretler ile geliştirileceğinin altını çizdi.