rusya antalya başkonsolosu Rogoza
Rusya Antalya Başkonsolosu Rogoza

Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza, Rusya Başkanı Vladimir Putin’in hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşlarına uygulanan vize rejimini kaldırma yönündeki kararını ‘beklenen ve memnuniyet verici’ bir gelişme olduğunu belirtti.
Türk tarafı bu süre içerisinde kararı onaylayacak ve karar yakın zamanda yürürlüğe girecektir” diye konuştu.

Antalya Rusya Başkonsolosu Oleg Rogoza bir taraftan artık Türk vatandaşlarının uzak doğu bölgesine yakın Vladivostok liman kentine e-vizeyle giriş yapılabildiğini hatırlattı.

Türk vatandaşlarının 1 Haziran tarihinden itibaren Kaliningrad bölgesine de elektronik vizeyle giriş yapabildiğini, Kasım ayından itibaren St. Petersburg’a gitmek isteyen Türklerin, elektronik ortamda alınan vizeyle serbest geçiş yapabileceğini duyurdu.

Rogoza, e-vize uygulamasını yürürlüğe koyduk. Bu da gerçekten Türk vatandaşları için önemli bir gelişme” ifadelerini kullandı.

Vladivostok
Vladivostok

Türk Vatandaşları Yakında Baltık kıyısındaki Kaliningrad’a da E-Vize ile Seyahat Edebilecek

Moskova Hükümeti son gelişmelerle birlikte Türk vatandaşlarının uzak doğudaki Vladivostok şehrinde yararlanabildiği elektronik vize uygulamasını yaygınlaştırdığını duyurdu. RBK’nın haberine göre, yakında Baltık kıyısındaki Kaliningrad’a da Türk vatandaşları e-vize ile seyahat edilebilecek.

Rusya’da bugün Çin, Japonya, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Hindistan, İran, Türkiye, Suudi Arabistan’ın da dahil olduğu 18 ülkenin vatandaşları, başvuru süreci kolay olan e-vize ile en fazla sekiz gün süreliğine Vladivostok’u ziyaret edebilme hakkına sahip.

Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Oleg Safonov, e-vizeyi Rusya genelinde uygulamanın ülkeye turist akışında ciddi artış sağlayabileceğinin önemini belirtmişti.

Kaynak: Türk Rus Haber Merkezi