türkiye vizesi
türkiye vizesi

Türkiye’nin yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik olarak vize uygulamasında değişikliğe gidiyor. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Türkiye vize başvurularında aracılık hizmeti alınması hakkındaki yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımladı. Türkiye’nin vize uyguladığı ülkelerden gelecek olan kişilere yönelik aracılık yapacak olan kurumlar belirlenecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik kapsamında, ülkelere göre aracı hizmetinin tespit edilmesi, aracı hizmeti verecek şirketler ile yapılacak sözleşmelere ilişkin hususların tespiti, aracı kurum için tahsil edilen vize başvuru hizmet bedeli payına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Türkiye’nin vize uyguladığı ülkelerden ülkemize ziyaret edecek yabancı uyruklu vatandaşlar hazırladıkları evraklarla Dışişleri Bakanlığı’nın belirleyeceği vize aracı kurumuna giderek başvuru yapacak. Türkiye için yapılacak vize başvuru sonrasında değerlendirme aşamasına geçilecek ve vizeye onay verilip verilmediği T.C. Dışişleri Bakanlığı yetkili mercileri tarafından belirlenecek. Gerekli görüldüğü durumlarda başvuru sahibi mülakat için çağırılabilecek. Bunun karşılığında ise ücret alınacak ve dış temsilcilik konsolosluk hesabına aktarılacak.