Suriye Özel Temsilcisi ve IŞİD karşıtı Küresel Koalisyon Özel Elçisi Büyükelçi James Jeffrey ile ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Suriye Özel Elçisi Joel Rayburn, çeşitli temaslarda bulunmak üzere 30 Nisan -2 Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara’ya ziyaret gerçekleştirdi.

ABD Büyükelçiliği Sözcü Vekili RaeJean Stokes, Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey’in Türkiye Ziyareti için “Jeffrey’in Türkiye’deki görüşmeleri pozitif ve yapıcıydı. Suriye konusunda ortak endişelere dönük ilerleme için çalışacağız. Suriye konusundaki görüşmeler yakın gelecekte devam edecek” açıklamasında bulundu.

RaeJean Stokes, yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey’nin Ankara’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal’la görüşerek, önemli temaslarda bulunduğunun altını çizdi.

Büyükelçi Jeffrey başkanlığındaki heyetin üst düzey Türk yetkililerle yaptığı görüşmelerde, Türkiye’nin meşru güvenlik endişelerinin ele alındı. Bunun yanı sıra ABD’nin askeri varlığının azaldığı süreçte Suriye’nin kuzeyinde istikrar ve güvenliğin artırılması ve Suriye krizine ilişkin 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının hayata geçirilmesi ile IŞİD’in mağlubiyetinin sürdürülmesi gibi iki tarafı ilgilendiren konularda ilerleme sağlanması, ABD’nin askerlerini çekmesiyle Suriye’nin kuzeyinde istikrarın ve güvenliğin tesisinin yanı sıra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Suriye savaşıyla ilgili 2254 sayılı kararı ve IŞİD’ın yenilgiye uğratılması gibi konular ele alındı.