Almanya nitelikli işçi için 6 aylık vize verecek.
Almanya nitelikli işçi için 6 aylık vize verecek.

Almanya 1.5 milyon yabancı işçi almaya hazırlanıyor, Almanya’da Federal Meclis’te düzenlenen oylama ile birlikte nitelikli yabancı işgücüne oturma ve çalışma izni verilmesini öngören yasa kabul edildi.

257’ye karşı 369 oyla kabul edilen yasa tasarısı 2020 yılında yürürlüğe girecek.
Yeni yasa tasarısına göre nitelikli elemanlardan dil bilme şartı aranacak ve şartları sağlayanlar altı ay süreyle Almanya oturum izni alabilecek, altı aylık süre içerisinde uzmanlık alanı ile ilgili iş arama şansına sahip olabilecek.

Yasa kapsamında; “AB vatandaşı olmaya yabancıların, yüksek okul veya meslek eğitimi diplomaları bulunması, bu alanlarda mesleki yeterlilikleri ve Almanya’da uygun iş sözleşmeleri almaları” durumunda Almanya’ya yerleşme olanakları tanıyor.
Yasa tasarısı kapsamında nitelikli elemanlardan dil bilmeleri talep edilecek ve şartları yerine getirenler altı ay süreyle Almanya’ya kalarak geçimini kendisi sağlayabilecek.

Almanya’da Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki ülkelerden nitelikli işçi alımı yapmaya hazırlanıyor. Nitelikli elemanlara kapıları açmayı öngören yasaya göre mesleğinde uzman olan kişiler 6 aylık vize ile Almanya’da iş arayabilecek. İş arama sürecinde iş bulunması durumunda ise Almanya’da çalışma izni verilecek.

Almanya’da özellikle hizmet sektöründe iş açığı yaşanmasının nedeni ise hasta ve yaşlı bakım sektöründe çalışan ihtiyacının artması olduğu düşünülüyor. Eğitim ve çocuk yetiştirme alanındaki yeni gelişmelerin de istihdam açığına neden olduğu düşünülüyor.

Türkiye’den Almanya’ya gidilebilecek yüksek donanımlı çalışanlar, mesleklerine uygun iş bulduğu takdirde daha oturma ve çalışma izni alabilecek.

Almanya İşçi Alımı Başvuru Şartları

İşçi alımı yasa tasarısı kapsamında 6 ayık iş arama vizesi vereceği nitelikli kişilerde belli bir seviyede dil şartı arıyor.

Nitelikli işçi vizesi için uzman işçiler, eğitimli ve meslek sahibi çalışanları kapsıyor.
Uzman işçilere ya da üniversite mezunu, meslek sahibi çalışanlara ihtiyaç duyulduğu biliniyor.

Bilgisayar uzmanları, program yazılımcıları, doktorlar, bilim insanları, dil bilen yüksek donanımlı kişilere öncelik verileceği biliniyor.

Anlaşma yapılacak şirkete bağlı olarak işçi alımı başvuru şartlarının değişiklik göstereceği biliniyor.