Angela Merkel Başkanlığındaki Almanya Bakanlar Kurulu, iltica talebi reddedilen kişilerin sınır dışı edilmelerini kolaylaştıracak yasa tasarısını kabul etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel başkanlığındaki Bakanlar Kurulu, Almanya İçişleri Bakanlığınca hazırlanan ve iltica talebi reddedilen kişilerin sınır dışı edilmelerini kolaylaştırmayı öngören yasa tasarısını onayladı

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, yasa tasarısına ilişkin açıklama yaptı.

Hazırlanan yasa tasarısıyla  iltica talebi reddedilen kişilerin sınır dışı edilememesi ve ülkelerine geri gönderilmemelerine ilişkin engelleri kaldırmak istediklerini belirterek, “Sınır dışı edilmesi gerekenler, ülkeyi terk etmeli. Bu yasal zorunluluk yerine getirilmezse, devlet bunu kendisi uygulamak zorundadır” dedi. 2018 yılında iltica eden yaklaşık 26 bin sığınmacının sınır dışı edildiğini, 31 bin kişinin ise çeşitli sebeplerden dolayı sınır dışı edilemediğini belirten Seehofer, sınır dışı edilemeyenlerin sayısının fazla olmasının kabul edilemez bir durum olduğunun altını çizdi.

Seehofer, birçok kişinin sınır dışı kararı alındıktan sonra ortadan kaybolduğunu vurgulayarak, yeni yasa tasarısıyla sınır dışı kararı alınanların hapsedilmelerinin kolaylaştırıldığını işaret etti.

Hakkında Sınır Dışı Kararı olan Pek Çok kişi Kimlik Belgeleri Olmadığı İçin Tespit Edilemiyor

Sınır dışı etmede en önemli engelin iltica talebinde bulunanların kimlik belgelerinin olmaması, kimliklerini gizlemeleri veya birden fazla kimlik beyan etmeleri olduğuna işaret eden Seehofer, yeni düzenlemeyle bu kişilerin doğru beyanda bulunmalarının ve kimlik belgelerini getirmelerinin isteneceğini, bunları yerine getirmeyenlere para cezası verilmesini ve sosyal hakların kesilmesi gibi çeşitli yaptırımların uygulanacağını kaydetti. Hakkında sınır dışı kararı alınan pek çok sığınmacı, kimlik belgelerine sahip olmadığını belirtmesi veya gerçek kimliklerini gizlemesi gibi çeşitli yöntemler deneyerek sınır dışı edilmelerini engellemeye çalışıyor.

Yasa tasarısının yasalaşması için Almanya Federal Meclisi’inde oylanması ve onaylanması bekleniyor.

Kaynak: Cumhuriyet