Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Türkiye’nin Hollanda Başkonsolosluğunun resmi açılışını gerçekleştirdi. Türkiye’nin Amsterdam Başkonsolosluk binasının açılış töreninde konuşan Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, “iki ülke arasında kıymetli bir köprü vazifesi gören Hollanda, hayatının her alanında katkıda bulunan aktif ve başarılı bireyler yetiştirmiş. Sayın bakanımızın desteğini de her zaman arkamızda hissediyoruz. Bunun için kendisine teşekkür ediyoruz. Sayın Bakanım, Başkonsolosluğumuzun hayırlı hizmetlerde bulunacağını ve değerli hemşehrilerimize en etkin şekilde hizmet edeceğini size temin ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Büyükelçi Dişli’den sonra konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok ile bir araya gelerek ilişkilerin geliştirilmesi için çalıştıklarını söyleyerek, “Pozitif bir ajandayla ilişkilerimizi geliştirmek için bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz. İlişkilerde herhangi bir aksama olduğu zaman Türk toplumunun da bundan olumsuz etkilendiğini bir kere daha geçmişte gördük. İnşallah bu ilişkiler geliştikçe burada Türk toplumunun da bu Hollanda’ya ve Hollanda toplumuna entegrasyonunun çok başarılı olduğunu görüyoruz ve bu ilişkilerin gelişmesinden Hollanda vatandaşları ve Türk Hollanda toplumu en iyi şekilde faydalanacaktır” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu konuşmasına, “Sadece vatandaşlarımıza değil tüm insanlara hizmet etmek tüm misyonlarımızın görevidir. ve burası sadece Hollanda’da yaşayan Türklerin evi değildir. Buraya gelen Türk vatandaşlarımıza da hizmet edecektir. Burası tüm Hollandalı dostlarımızın da evidir. Hemen yanı başımızdaki komşularımızın da iyi bir komşusudur, onlarla da işbirliği içinde olacaktır. ve tüm Hollandalı dostlarımızı da buraya davet ediyoruz” dedi.

En Fazla Misyonu Olan 5’inci Ülkeyiz

Türk sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcilerinin katıldığı açılışta konuşan Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin 242 diplomatik misyonla dünyada en çok misyonu bulunan beşinci ülke olduğunu ve bu sayının giderek arttığını belirterek, “Dünyanın her yerinde var olmamız lazım. Bayrağımızı dünyanın her yerinde dalgalandırmamız gerekiyor. Dünyanın her yerindeki ülkelerle ve uluslararası örgütlerle ilişkilerimizi güçlendirmemiz gerekiyor” dedi.
Konuşmanın ardından Çavuşoğlu, kurdele keserek Türkiye  Amsterdam Başkonsolosluğunun resmi açılışını yaptı.

Kaynak: İHA