Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Reform Eylem Grubu Toplantısı’na başkanlık yaptı. Erdoğan Vize serbestisi sürecinde 72 kriterden 66’sını tamamlamış olduğunun altını çizdi. Geriye Kalan 6 kriterle ilgili atılabilecek adımlara en kısa zamanda başlanacağını ve Avrupa Birliğinin şartlar sağlandıktan sonra vize serbestisi konusunda ne kadar samimi olduğunun da açığa çıkacağını söyledi. Erdoğan’ın konuşmasındaki satır başları şu şekilde:

Türkiye’ye Avrupa Birliği Dışına Atmaya Çalışanlara İnat Yolumuza Devam Ediyoruz

“60 sene önce nasıl kararlıysak bugün de aynı noktadayız. Türkiye’ye AB dışına atmaya çalışanlara inat yolumuza devam ediyoruz. Şu gerçeğin artık herkes tarafından görüldüğüne inanıyorum. AB’nin Türkiye’ye olan ihtiyacı, Türkiye’nin AB’ye olan inancından daha fazladır. Avrupalı muhataplarımızın ön yargılarını bir kenara bırakıp meseleye adaletli bakmalarını istiyoruz. Kazan kazan anlayışı içinde süreci yönetmenlerini bekliyoruz ve AB’yi içine kapatma girişimleri bizim gibi ülkelerin katılımıyla boşa çıkarılabilir.”

Yapısal Reformlara Öncelik Vereceğiz

“Ekonomimizi atağa kaldıracak reformlara hız vermeliyiz. Önümüzdeki dönemde demokrasi kalitesini yükseltecek adımlara ağırlık vereceğiz. Vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerinin geliştirilmesi temel önceliğimizdir. Yapısal reformlara öncelik vereceğiz.” Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Birlikle olan yarım asrı aşkın geçmişimiz göz önüne alındığında Avrupa Birliği’nin vize serbestisi sağladığı diğer ülkelerle kıyas dahi kabul edilemeyecek bir düzeyde bulunduğumuz açıktır. Vize serbestisi sürecinde 72 kriterden 66’sını tamamlamış durumdayız, kalan 6 kriterle ilgili atabileceğimiz adımları en kısa zamanda atarak Avrupa Birliği’nin vize serbestisinde ne kadar samimi olduğunu da göreceğiz. Ayrıca vize serbestisinin etkisini kapsamlı analiz etmemiz gerekiyor. Bunun, ticaretimize ve ekonomimize katkısı ve özellikle iş adamlarımızın işlerini kolaylaştıracak etkisi göz ardı edilemez.”

Suriye Kaynaklı Düzensiz Göç Yükünü Tek Başına Sırtlanmak Zorunda Kalıyoruz

Avrupa Birliği ile işbirliklerini özellikle göç alanında etkin olarak sürdürdüklerini dile getiren Erdoğan, “18 Mart mutabakatını iyi niyetli şekilde uygulamaya devam ediyoruz. Bu tavır Türkiye’nin ahde vefa ile hareket ettiğinin en önemli göstergesidir, Avrupa Birliği de bu yönde hareket etmelidir. Avrupa’nın, yük paylaşımı noktasında ülkemize verdiği sözleri tam olarak yerine getirmediği bir vakıadır. Suriye kaynaklı düzensiz göç yükünü tek başına sırtlamak zorunda kalıyoruz” dedi.

Türkiye’nin 3,6 milyondan fazlası Suriyeli olmak üzere 4 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yaptığını belirten Erdoğan, “Ülkemize göç akınları artarak devam ederken dahi güvenlik güçlerimiz büyük bir özveriyle düzensiz göçle mücadelesini sürdürüyor. Hem doğu hem batı sınırlarımızın güvenliğini etkin bir şekilde korumaya devam ediyoruz. Bu durum sınır güvenliğini sadece Türkiye’nin değil, tüm Avrupa’nın güvenliği olarak ele aldığımızın işaretidir” diye konuştu.

Kaynak: Bloomberg HT