Rusya'dan kısmi vize serbestisi
Rusya'dan kısmi vize serbestisi

Rusya bazı Türk vatandaşlarına vizesiz seyahatin kapsamını genişletti. Rusya Devlet başkanı Putin’in yaptığı açıklamayla birlikte, Rusya hususi ve hizmet pasaportuna sahip kişilere yönelik vize uygulamasının kaldırılmasını talep etti.

Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameye göre, Kasım 2015’te vize rejimi uygulanan hususi ve hizmet pasaportu sahibi olan Türk vatandaşlarına yönelik kısıtlamalar kaldırıldı. Böylece hususi veya hizmet pasaport sahiplerine, aile üyelerine ve Türkiye’nin Rusya’daki diplomatik temsilciliklerinde çalışanlara yönelik vize ve görevlendirme şartı aranması uygulamasına son verilmiş oldu. Uygulama 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren geçerlilik kazanacak.

Kararnamenin Türkiye’nin de mütekabiliyet gereği Rusya vatandaşlarına benzer ayrıcalıklar tanıması şartıyla imzalandığı belirtildi.

Vladimir Putin, şubat ayında imzaladığı kararnameyle, uluslararası kara taşımacılığı yapan sürücülere, hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport hamillerine vize uygulamasını kaldırmış, fakat Türkiye kararnamede bulunan hizmet ve hususi pasaport sahipleri için “görevlendirme şartı” aranması maddesine itiraz etmişti. Türkiye’nin itirazları sonucu kararname yürürlüğe girmemişti.

Rusya Federasyonu beklenen bir hamleyle 25.07.2019 Perşembe günü yaptığı açıklamada yeşil (hususi ) ve gri (hizmet ) pasaportu hamili Türk vatandaşlarının Rusya federasyonuna vizesiz seyahat edebileceklerini açıkladı.

Hususi ve Hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşlarına vize serbestisi uygulaması 1 eylül 2019 tarinde uygulanmaya başlayacaktır.

Bu gelişmenin akabinde Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz de, Türk ve Rus iş adamlarına her türlü kolaylığı göstermeye hazır olduklarını ifade etti.

Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahipleri Ticari, Turistik, Çalışma, Şoför, Teknik ve Özel maksatlı seyahatler için vize almak zorunluluğu devam etmektedir.

Türkiye’de Kullanılan Pasaport Türleri

1.Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport)
2.Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)
3.Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu)
4.Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)
5.Kırmızı Pasaport (Geçici Pasaport)