Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği’nin (AB) vatandaşı olmayan kişilerin kayıtlarının tutulduğu Vize Bilgi Sistemi’nin (VIS) güncellenmesi ve geliştirilmesine yönelik düzenlemeyi onayladı.  Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen AP Genel Kurulunda üyeler VIS’in güncellenmesine ilişkin düzenlemeyi 122 “hayır” oyuna karşın 522 “evet” oyuyla onayladı.

Avrupa Parlamentosu üyeleri, Vize Bilgi Sistemi’nin güncellenmesinin AB’nin güvenlik ve göçe ilişkin sınamalara daha iyi cevap verebileceğini kaydederek, bu çerçevede birliğin dış sınırlarının daha iyi korunabileceğini belirtti.

AB vatandaşı olmayan ve Schengen bölgesine giriş için vizeye ihtiyaç duyan kişilere ilişkin kayıtların tutulduğu VIS’in, güncelleme sonrasında düzensiz göçle mücadelede artık daha etkin rol oynaması bekleniyor.

“Altın Vizeler” de Kayıt Altına Alınacak

Yeni Vize Bilgi  Sistemi, bazı Avrupa ülkelerinde verilen “altın vizeler”, uzun dönemli vizeler ve Avrupa oturum izinlerini de kayıt altına alacak. Güncellenmiş Vize Bilgi  Sistemi’nde aynı zamanda parmak izi tarama zorunluluğunun 12 yaştan 6’ya indirilmesi öngörülüyor. Dijital parmak izi uygulaması 70 yaş üstü kişiler için zorunlu olmayacak.

Avrupa Vize Bilgi Sistemi’ne Avrupa Polis Ofisi  (EUROPOL) yetkilileri daha kolay erişecek ve böylelikle ciddi suç ya da terör vakalarında daha hızlı hareket edilmesi sağlanacak.

AB’nin 2011’de kurduğu VIS sisteminde halihazırda 60 milyondan fazla vize başvurusu kaydı ve yaklaşık 40 milyon kişinin parmak izi bulunuyor.